Zaloguj się
Login:
Hasło:

Zastosowanie drewna w codzienności

Strona główna -> Teksty -> Zastosowanie drewna w codzienności

Zastosowanie drewna w codzienności

Drewno, obok kamienia jest w zasadzie najstarszym materiałem budowlanym. Do swoich potrzeb człowiek może wykorzystywać praktycznie wszystkie elementy drzewa. I tak zastosowanie drewna np. ścięty pień daje się do przerobu tartacznego na belki, deski itp. Odpady z drzewa mogą być przerobione na opał czyli z tego mamy ciepło.


Jak każdy surowiec także i drewno ma swoje zalety i wady, a ponieważ drewno jest materiałem niejednorodnym pod względem budowy nie trudno o wady, uszkodzenia lub też inne wady wrodzone lub nabyte. Najczęściej spotykamy się z takimi wadami jak sęki, pęknięcia, wady kształtu, wady budowy, zabarwienia czy uszkodzenia mechaniczne powstałe przez narzędzia do drewna. Jeśli w drewnie stwierdzono jakieś wady wówczas zastosowanie drewna będzie nieco inne. Przez pękanie czy obniżenie wytrzymałości drewna jego wartość również ulega obniżeniu. Drewno jako surowiec jest łatwe w obróbce poza tym izoluje termicznie i elektrycznie to materiał ekologiczny i jest odporny na działanie wielu czynników chemicznych.


W przemyśle budowniczym zastosowanie drewna znajdują głównie gatunki iglaste stosowane do wykonywania konstrukcji dachowych, stolarki budowlanej czy desek podłogowych i będzie to jodła, modrzew, sosna, świerk. Natomiast zastosowanie drewna z drzew liściastych to, np. wykonywanie podłóg i posadzek i tu wykorzystuje się brzozę, buk, dąb, grab jesion itd.
Narzędzie do drewna pozwalają uzyskać nie tylko pożądaną formę ale również wspaniałe kształty np. mebli drewnianych.

Artykuły powiązane

Wybór stołu do domowej jadalni nie jest prostą sprawą. Mebel taki musi bowiem być bardzo funkcjonalny a zarazem niezwykle solidny. Eksploatowany będzie bowiem z dużą częstotliwością, przez co narażony na rozmaite uszkodzenia.

Pełny artykuł: Jaki stół do jadalni?
Odpowiednio dobrane podłoże może mieć znaczący wpływ na komfortowe użytkowanie pomieszczenia.

Pełny artykuł: Kuchenna podłoga
Kupując własny dom cieszymy się bardzo. Wreszcie będziemy mieli okazję, aby wyposażyć każde pomieszczenie, umeblować je, wybrać dodatki oraz ozdoby. Zadań jest mnóstwo, wiele jest i możliwości. Meblarstwo oferuje wiele praktycznych rozwiąza

Pełny artykuł: Meble do ogrodu
Jeżeli pragniesz, aby Twój dom był dopracowany odnośnie aranżacji pod każdym względem, musisz posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu projektowania stylowych wnętrz. Nie jest to takie trudne, ale wymaga zaangażowania i czasu.

Pełny artykuł: Aranżacja stylowych wnętrz